İmalat ile savunma sanayisindeki firmalara önemli iş birliği fırsatları sunacak olan Eskişehir Endüstri Fuarı 18 Ekim’de açılıyor

Eskişehir’in Ar-Ge, Sanayi ve Teknolojileri Fuarı, Türkiye’nin havacılık, savunma ve makine sanayindeki yerli üretim gücünü ortaya koymak üzere ikinci kez ziyaretçileriyle buluşuyor.
 
18-21 Ekim’de gerçekleşecek olan fuarda, Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) şirketleri, imalat sanayi ve teknoloji üreten nitelikli tedarikçilerin katılımı ile gerçekleşecek B2B iş görüşmeleri kapsamında bir pazarlama platformu oluşturulacak. Fuar süresince “Vizyoner Genç” ve “Teknoloji Sokağı” etkinlikleri de gerçekleştirilecek.
 
İlki geçen yıl Haziran ayında yapılan, Eskişehir’in “Ar-Ge, Sanayi ve Teknoloji Fuarı” Eskişehir Endüstri Fuarı, ikinci kez 18-21 Ekim’de gerçekleşecek. Eskişehir Ticaret Odası TÜYAP Fuar Merkezi’nde iki ayrı salonda toplam 12 bin metrekarelik kapalı alanda yapılacak olan fuarda; üretim makineleri, otomasyon, elektrik elektronik ve havacılık sektörlerindeki ana firmalar ile Ar-Ge firmaları, alt yükleniciler, tedarikçiler, yan sanayi firmaları, işletme teknolojileri, robot teknolojileri ve yurt dışından gelen alım heyetleri aynı organizasyonda bir araya gelecek.
 
Fuara Türkiye’nin dört bir yanından ve farklı ülkelerden katılım bekleniyor. Avustralya, Belçika, Bosna Hersek, Fildişi Sahilleri Cumhuriyeti, Filipinler, Hindistan ve Macaristan da ticari ve askeri diplomatik heyetleriyle fuarı ziyaret edecekler. Geçen yılki ilk fuar, 22 ülkeden 103 marka ve 205 firma ve temsilciliğini 20 bin 256 sektör profesyoneli ile bir araya getirmişti. Fuarın bu yıl da önemli iş bağlantılarına sahne olacağı öngörülüyor.
 
Fuar, etkinlikleriyle de ilgi odağı olacak
Havacılık, savunma ve imalat sanayinde faaliyet gösteren firmaların son teknoloji inovasyon ürünlerini sergileyecekleri Eskişehir Endüstri Fuarı farklı etkinliklere de sahne olacak. Fuara katılacak gençler, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı sorumluluğunda yürütülen bir Savunma Sanayii Akademi projesi olan “Vizyoner Genç” projesi hakkında bilgi sahibi olabilecek. Savunma sanayiimiz için nitelikli insan kaynağı temininin sürdürülebilir kılınması amacıyla başlatılan proje kapsamında savunma sanayisinde kariyer yapmak isteyen gençlere staj ve eğitim imkanları sunuluyor.
 
Ülkemizin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırma hedefi ile yola çıktığımız “Teknoloji Sokağı” etkinliğinde ise Türkiye'nin dört bir yanından çok sayıda üniversiteden öğrenci kulüpleri katılım gösterecek. İnovasyon çalışmaları ve geleceğin teknolojilerini üreten gençlerimizin projeleri fuar süresince ziyaret edilebilecek.
Fuar kapsamında ayrıca, fuarın iş birlikçilerinden Eskişehir Ticaret Odası sektör profesyonellerini yerel üretici firmalarla görüştürmek üzere B2B görüşmeler organize edilecek. İkili görüşme alanında gerçekleşecek olan görüşmeler için online sistem üzerinden randevu alınacak.
 
Güçlü destekçilerle etki alanını genişletiyor
İlk yılında bile önemli bir bilinirlik elde eden Tüyap Fuarcılık tarafından Eskişehir Ticaret Odası iş birliğiyle düzenlenen Eskişehir Endüstri Fuarı, Eskişehir Valiliği ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla,  T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Eskişehir Sanayi Odası, Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve KOSGEB’in destekleri ile etki alanını genişletmeye ve derinleştirmeye devam ediyor.  Fuara, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katılacağı belirtildi.
 
Eskişehir, sanayi ve savunma açısından kilit bir merkez 
Mevcut sanayi alt yapısıyla yatırımcıların tercih ettikleri bir bölge konumunda olan Eskişehir, oturmuş Organize Sanayi Bölgesi ve tesisine başlanan gelişim alanlarıyla cazibesini her geçen gün artırıyor. Ülkemizin önde gelen uçak motor üreten tek fabrikası ve dizel lokomotif motoru üreten tek fabrikası da Eskişehir’de yer alıyor. Eskişehir ayrıca, ülkemizin en yüksek kapasiteli buzdolabı ve kompresör fabrikasına da ev sahipliği yapıyor. Tüm bu özellikler Eskişehir’i, sanayi ve savunma açısından kilit bir merkez konumuna getiriyor. 
 
“Eskişehir Endüstri Fuarı yükselen değerimiz”
Fuarda yer alan tüm sektörlerin Türkiye ekonomisi için kritik sektörler olduğunun altını çizen Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü şöyle konuştu: “Büyüme rakamlarımıza büyük katkı sağlayan imalat sanayinin gayri safi yurt içi hasıladaki payı 2021’de yüzde 21’in üzerine çıktı. Aynı yıl Türk makine sektörü 23 milyar dolarlık ihracat rekoru kırdı. Türk savunma ve havacılık sanayisi derseniz 10,1 milyar dolar cirolu, 3 milyar 224 milyon dolar ihracat gerçekleştiren dev bir sektör. Her bir sektör de ülkemizin kalkınması için kritik sektörler. Eskişehir Endüstri Fuarı’nı bu sektörleri tek çatı altında buluşturması açısından yükselen değerimiz olarak görüyoruz. Tüyap olarak, bu denli önemli bir fuarı organize etmekten büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz. Destekçilerimiz de var gücüyle fuardaki iş birliği fırsatlarını artırmak, fuar içeriğini zenginleştirmek için katkı sağlıyorlar. Her birine içtenlikle teşekkür ediyorum. Tüm sektör oyuncularını havacılık, savunma ve imalat sektörlerinin nabzını tutmak üzere fuarımıza bekliyoruz. “
 
Eskişehir Endüstri Fuarı, ilk üç gün 10.00-19.00, son gün ise 10.00-18.00 arası açık olacak.
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN